Nakon liste najboljih 10 srpskih tenisera svih vremena, red je došao i na listu 10 najboljih srpskih teniserki svih vremena, a ponovo ćemo kao primarni kriterijum uzeti najbolji plasman koji su ostvarile na WTA listi u singl konkurenciji.
Srbija je tokom svoje istorije imala dve teniserke koje su uspele da u nekom trenutku budu prve na WTA listi. Neki će reći da ih je bilo i tri, ali ipak treba biti realan i reći da je Monika Seleš svoje najveće uspehe beležila predstavljajući državu koje odavno više nema – SFR Jugoslaviju.
Naravno, Moniku ćemo pomenuti u tekstu, ali, pre svega, moramo pomenuti ženu koja je bila pionir ”belog sporta” na ovim prostorima i bez koje teško da bi Srbija danas mogla da se diči najboljim svetskim teniserom svih vremena. Reč je naravno o Jeleni Genčić koja je još 1959. godine igrala na Vimbldonu, mnogo pre nego što je WTA lista prvi put objavljena u novembru 1975. godine, tako da nikada nije ni imala svoj plasman na rang-listi teniserki. Jelena je kasnije kao trener otkrila mnoge asove među kojima i Moniku Seleš, Gorana Ivaniševića i najboljeg među najboljima – Novaka Đokovića koji je neretko pominje u svojim izjavama.
Back in the day
Novak Djokovic & Jelena Gencic, the coach who discovered his talent
📸 ??? pic.twitter.com/2X4vMU00cL
— Christopher Clarey 🇺🇸 🇫🇷 🇪🇸 (@christophclarey) March 8, 2021
Sada ćemo početi i sa predstavljanjem 10 najboljih srpskih teniserki svih vremena u singl konkurenciji uz napomenu da je do danas deset srpskih teniserki uspelo da dođe do plasmana među 100 najboljih na svetu.
10. IVANA JOROVIĆ
Našu listu počinjemo sa Ivanom Jorović koja je rano nagovestila svoj veliki potencijal i taman kada su stvari počele da idu uzlaznom putanjom i kada je došla do svog naboljeg renkinga u karijeri – 86. mesta (15. jul 2019.), počeli su i problemi sa povredama koji su je sprečili da dođe do još većih uspeha.
Ova Čačanka je uspela da zabeleži nastup u glavnom žrebu na svakom od četiri Grand Slam turnira, a jedino je na Vimbldonu 2019. godine uspela da se plasira u drugo kolo.
9. VESNA DOLONC
Pomalo zaboravljena, Vesna Dolonc (devojačko prezime Manasijeva), odlučila se u maju 2012. godine da umesto zemlje u kojoj je rođena, Rusije, predstavlja zemlju porekla svog oca, Srbiju. Vesna je svoje najveće uspehe u karijeri napravila upravo pod srpskom zastavom, pa je i najbolji plasman u karijeri, 84. mesto u singlu ostvarila predstavljajući Srbiju.
Dolonc je u karijeri igrala na sva četiri Grand Slam turnira i samo na US Openu nikada nije prošla prvo kolo, dok je na Australian Openu i Vimbldonu stizala i do treće runde.
8. SANDRA NAĆUK
Novosađanka Sandra Naćuk je tokom turbulentnih devedesetih gradila svoju tenisku karijeru i uspela je da se probije čak do 81. mesta WTA liste 16. avgusta 1999. godine, što je iz objektivnih razloga tada prošlo gotovo neopaženo u SR Jugoslaviji koja se tek oporavljala od bombardovanja.
Sandra je usled problema sa povredama i nedostatka finansijskih sredstava odlučila da karijeru završi sa samo 23 godine. Jedna od zanimljivosti vezanih za njenu karijeru je i to da je svoj hiljaditi meč u karijeri slavna Štefi Graf odigrala upravo protiv nje, a iako je Sandra vodila sa 3-1 u odlučujućem setu, Nemica je uspela da preokrene.
7. NINA STOJANOVIĆ
Nina Stojanović je strpljivo gradila svoju tenisku karijeri igrajući podjednako i u singlu i u dublu. Iako je u dubl konkurenciji ostvarila dosta bolji plasman, njeno 81. mesto na WTA listi u singlu, do kog je došla 2. marta 2020. godine, stavlja je na sedmu poziciju na ovoj našoj listi.
Nina je zabeležila nastup na sva četiri Grand Slam turnira, ali je samo na Australian Openu uspela da prođe u drugo kolo. Iako su je povrede značajno usporile u trenucima dok je napredovala na listi, povratak i prva osvojena WTA titula krajem 2024. godine u Čileu ulivaju nadu u povratak među 100 najboljih.
6. TATJANA JEČMENICA
Još jedna Novosađanka koja je jako mlada završila profesionalnu karijeru je i Tatjana Ječmenica Jevtić koja je sa samo 20 godina odlučila da prekine sa profesionalnim tenisom iako je kao 18-godišnjakinja došla do visoke 78. pozicije na WTA listi 24. juna 1996. godine.
Feliz cumpleaños a Tatjana Jecmenica, capitana del equipo serbio de #FedCup pic.twitter.com/QmVuWwfMdD
— Billie Jean King Cup (@BJKCup_es) July 4, 2015
Igrala je na svakom od četiri Slema, a na Rolan Garosu i US Openu je stizala do drugog kola. Iako je nakon povlačenja odigrala par mečeva u dublu, potpuni povratak nikada nije usledio, pa je široj javnosti Tatjana poznatija kao kapiten Fed Kup reprezentacije Srbije i to to u dva navrata.
5. ALEKSANDRA KRUNIĆ
Još jedna rođena Moskovljanka na ovoj listi je Aleksandra Krunić koja je svoj najbolji plasman u singlu ostvarila 18. juna 2018. godine neposredno nakon osvajanja svoje jedine WTA titule u karijeri u holandskom Hertogenbošu na travnatoj podlozi kada je bila 39. na svetu.
Aleksandra je na svakom od Grand Slam turnira beležila pobede. Na Australian Openu i Rolan Garosu je stizala do druge runde, na Vimbldonu do treće, a turnir koji joj najviše ”leži” svakako je US Open na kom je imala neke upečatljive pobede i na kom je 2014. godine dogurala do četvrtog kola, tj. osmine finala eliminisavši na tom putu Medison Kiz i Petru Kvitovu da bi položila oružje pred Viktorijom Azarenkom nakon tri seta.
4. OLGA DANILOVIĆ
Kada je 2018. godine osvojila titulu na WTA turniru u Moskvi, Olga Danilović je postala prva teniserka rođena u 21. veku koja je došla do trofeja na WTA turu. Međutim, usledilo je nekoliko godina stagniranja u njenoj igri i formi pre nego što je konačno tokom 2024. godine uspela da dođe do svoje druge titule u kineskom Gvangžuu.
Do svog najboljeg plasmana u karijeri – 33. mesta, Olga je došla 5. maja 2025. godine ubrzo nakon finala WTA turnira u Ruanu koje je izgubila od Eline Svitoline.
Olga je igrala na sva četiri Grand Slam turnira i samo na Vimbldonu nije uspela da prođe prvo kolo. Na US Openu najbolji rezultat joj je druga runda, dok je na Australian Openu i Rolan Garosu stizala do osmine finala.
3. BOJANA JOVANOVSKI
U godinama kada su Jelena Janković i Ana Ivanović vodile međusobnu borbu za prvo mesto na WTA listi, nekako iz drugog plana svoj put ka teniskom vrhu krčila je Bojana Jovanovski Petrović. Iako se u tom trenutku pored Jelene i Ane na Bojanino 32. mesto na svetu na kom je bila 4. avgusta 2014. godine gledalo možda čak i potcenjivački, vreme će pokazati koliki je to zapravo uspeh bio i koliko je zapravo nerealan uspeh bio imati tri vrhunske teniserke u isto vreme za zemlju poput Srbije.
Bojana Jovanovski upsets Caroline Wozniacki 26 64 76(5), Jovanovski’s 1st win since @AustralianOpen! #WTA #tennis pic.twitter.com/N4XrICCqL6
— wta (@WTA) May 14, 2013
Bojana je na svakom od četiri najveća turnira prolazila prvo kolo. Na US Openu je do druge runde dolazila u tri navrata, a na Rolan Garosu i Vimbldonu najbolji plasman joj je treće kolo. Najbolji rezultat joj je osmina finala Australian Opena 2013. godine, a pored toga ima i osvojene dve WTA titule u singlu u Bakuu 2012. godine i Taškentu
2013. godine.
2. JELENA JANKOVIĆ
Na drugom mestu naše liste nalazi se bivši svetski broj jedan, Jelena Janković. Do prvog mesta Jelena je došla 11. avgusta 2008. godine i na toj poziciji provela je ukupno 18 sedmica po čemu je možda zaslužila da se nađe i na prvom mestu ove naše liste, ali ostali parametri nisu bili na njenoj strani o čemu ćemo nešto kasnije.
JJ je u svojoj karijeri osvojila 15 titula u singlu (od čega 6 turnira Premijer kategorije) i jedino što joj nedostaje je Grand Slam titula čemu je najbliža bila na US Openu 2008. godine kada je u finalu poražena od Serene Vilijams. Na Australian Openu je igrala polufinale 2008. godine, dok je na Rolan Garosu čak tri puta bila u polufinalu – 2007, 2008. i 2010. godine. Najmanje omiljen i najmanje uspešan turnir bio joj je Vimbldon, ali je čak i na njemu pet puta dolazila do osmine finala.
Na Olimpijskim Igrama 2008. godine u Pekingu bila je nadomak borbi za medalju, ali je u četvrtfinalu poražena od Dinare Safine nakon tri seta.
1. ANA IVANOVIĆ
I konačno, dolazimo do prvog mesta na našoj listi i najbolje srpske teniserke svih vremena – Ane Ivanović. Na Rolan Garosu 2008. godine u direktnom okršaju u polufinalu Ana je savladala Jelenu Janković i njen ulazak u finale ujedno je značio i dolazak na prvo mesto WTA liste 9. juna 2008. godine.
Iako je Ana na prvom mestu provela 12 nedelja, šest manje od Jelene, ostali faktori idu u njenu korist. Došla je do prve pozicije nakon pobede u direktnom duelu sa Jelenom protiv koje ima i dosta bolji međusobni skor u karijeri, 9-3 u pobedama. Ana je takođe jedina srpska pobednica Grand Slam turnira pošto je osvojila Rolan Garos pomenute 2008. godine, a uz to je stizala do final istog turnira godinu ranije, kao i do finala Australian Opena 2008. godine. Po broju titula izjednačena je sa Jelenom budući da obe imaju po 15 trofeja.
Na Vimbldonu je Ana igrala polufinale 2007. godine, dok je na US Openu najdalje stigla 2012. godine kada je igrala četvrtfinale. Ono što ćemo bez ikakve sumnje zauvek pamtiti su Anine suze i himna ”Bože pravde” nakon osvajanja Rolan Garosa 2008. godine čime je zauvek ostala zlatnim slovima ostala upisana u istoriji srpskog sporta.
Vreme leti…
Ko je još mogao da se nađe na listi?
Ukoliko ste pomislili da smo ih zaboravili – nismo. Još dva imena su mogla sasvim opravdano da se nađu na našoj listi, ali ipak nisu i objasnićemo zašto je to tako.
Jelena Dokić
Rođena u Osijeku, do 2000. godine igrala je pod zastavom Australije da bi na nagovor oca Damira od 2001. godine počela da igra pod zastavom SR Jugoslavije i kasnije Srbije i Crne Gore sve do 2006. godine kada pored njenog imena ponovo stoji australijska zastava.
Why police didn’t investigate abuse by Damir Dokic to daughter Jelena https://t.co/47H05Avb1y pic.twitter.com/WTy8MjWq0n
— Telegraph Sport (@telegraph_sport) November 12, 2017
Period Jeleninog igranja za Jugoslaviju/SCG bio je ispunjen brojnim kontroverzama, od toga da se u javnosti već tada spekulisalo da je u sukobu sa ocem do toga da će doneti odluku da ne nastupa više za SCG ukoliko na izborima ne pobedi Srpska radikalna stranka Vojislava Šešelja i ukoliko sama Jelena ne postane predsednik Teniske asocijacije Srbije.
“Pobedićete već u prvom krugu, sigurna sam u to, jer ste vi poslednja nada za srpski narod. Samo tada, kada vi, gospodine Šešelj, budete predsednik Srbije, imaću gde da se vratim“, piše u pismu koje je, kako tvrde u SRS, Jelena Dokić uputila Vojislavu Šešelju 23. avgusta 2002. godine.
Dokic opens up on years of abuse https://t.co/HFw3LmoBdD pic.twitter.com/E8IjP4qa8y
— MSN Australia (@MSNAustralia) November 11, 2017
Bilo kako bilo, pobedu u izborima za predsednika Teniskog saveza odneo je Slobodan Boba Živojinović, a kratak period u kom je igrala pod zastavom Jugoslavije bio je, ispostaviće se, najuspešniji u karijeri Jelene Dokić budući da je 19. avgusta 2002. godine bila četvrta teniserka sveta. Godinama kasnije, Jelena Dokić je u jednoj izjavi za BBC rekla da nikada nije ni htela da igra za Jugoslaviju već ju je na to naterao otac Damir:
”To uopšte nije bila moja odluka. Volim Australiju i veoma sam zahvalna zemlji koja mi je dala sve što mi je potrebno kada sam sa 11 godina došla kao izbeglica. Volela sam da igram za Australiju i osećala sam se potpuno kao Australijanka – on mi je to oduzeo. Imala sam samo 17 godina. Naterana sam da to učinim i objavim javno, čemu sam se potpuno protivila.”
Monika Seleš
Sudbina je htela da jedinu svoju olimpijsku medalju u karijeri Monika Seleš osvoji predstavljajući SAD 2000. godine u Sidneju i to upravo pobedom u meču za bronzu protiv Jelene Dokić.
Monika je svoje najveće uspehe ostvarila pre napada na turniru u Hamburgu predstavljajući Jugoslaviju i u tom periodu je osvojila osam od ukupno devet svojih Grand Slam titula, a na prvo mesto WTA liste došla je prvi put 11. marta 1991. godine.
Zaista je pitanje do koliko bi titula Monika došla da nije bilo pomenutog incidenta od kog se nikada nije potpuno oporavila.
Ipak, treba biti realan i reći da je Monika predstavljala zemlju koje odavno više nema, Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju (SFRJ) i kasnije u kratkom periodu SR Jugoslaviju, tako da će ona sa pravom zauvek nositi titulu najbolje jugoslovenske teniserke svih vremena.