Lični rekordi u poenima na jednom meču srpskih igrača u NBA ligi

Do sada je preko 30 srpskih košarkaša odigralo barem jednu utakmicu u najjačoj košarkaškoj ligi na svetu – NBA. U ovom tekstu predstavljamo Vam lične rekorde srpskih košarkaša po broju poena na jednoj utakmici NBA lige od onih koji nisu zabeležili ni jedan jedini poen, pa sve do igrača koji su davali i preko 40 poena za veče.

 

MILE ILIĆ (0 POENA)

Popularni ”Jao Mile” je u dresu tadašnjih Nju Džersi Netsa zabeležio pet nastupa na NBA parketima, ali svaki put sa izuzetno malom minutažom pa mu prosek od 1.2 minuta po utakmici nije bio dovoljan da dođe do poena u svojoj NBA karijeri. Tadašnjem saigraču Nenada Krstića u Netsima na ruku ni malo nije išla ni povreda koju je zadobio igrajuči u razvojnoj ligi, pa je usledio povratak u Evropu, a kasnije je bio i na Bliskom Istoku.

Ilić danas vodi izuzetno popularan YouTube podkast pod nazivom Jao Mile.

 

RASTKO CVETKOVIĆ (2 POENA)

Mnogo pre jednog momka iz Sombora koji će postati najbolji igrač u istoriji Denver Nagetsa, Srbija je imala igrača u ovoj franšizi. Sin legendarnog košarkaša i kasnije fudbalskog funkcionera Crvene Zvezde, Vladimira Cvetkovića, zaigrao je za Denver u sezoni 1995-96. i tokom 14 utakmica u pet navrata je beležio po 2 poena što mu je i ostao lični rekord u kratkoj NBA karijeri.

Prvi put je postigao NBA poene 29. decembra 1995. godine u porazu svog tima od Finiks Sansa.

 

FILIP PETRUŠEV (3 POENA)

Petrušev je tokom samo jedne sezone u NBA ligi promenio čak 3 ekipe (Filadelfija 76ers, Los Anđeles Klipers i Sakramento Kings). Na parket je izlazio u dresu 76ersa i Kingsa, a jedine poene je zabeležio 20. novembra 2023. u porazu Kingsa od Nju Orleans Pelikansa kada je dao 3 poena.

Petrušev je, za sada, odigrao samo 3 utakmice u NBA, nakon čega je usledio povratak u Evropu, ali za Filipa nije kasno da se ponovo oproba u NBA karavanu.

 

KOSTA PEROVIĆ (4 POENA)

Kosta Perović je za Golden Stejt Voriorse zabeležio sedam nastupa ukupno, a u dva navrata je beležio po četiri poena što mu je ostao i rekord NBA karijere. Prvi takav učinak imao je 19. januara 2008. u pobedi svoje ekipe protiv Milvokija na gostovanju.

Imao je kratku epizodu u razvojnoj ligi, a onda je usledio povratak u Evropu, tačnije u Barselonu.

 

NEMANJA NEDOVIĆ (5 POENA)

Još jedan Srbin u dresu ”ratnika” bio je Nemanja Nedović koji je imao nesreću da u vreme njegovog boravka u NBA mora da se bori za minute sa jednim Stefom Karijem i ostalim ”aždajama” tada jedne od najboljih ekipa lige. Sakupio je Nedović 25 nastupa za Voriorse, uključujući i jednu utakmicu plej-ofa, a svoj najbolji učinak imao je 23. novembra 2013. godine kada je u porazu svoje ekipe od Portlanda kod kuće postigao pet poena.

 

MILOŠ BABIĆ (6 POENA)

Jedan od prvih Srba u NBA ligi bio je Miloš Babić, koji je na parkete najjače lige na svetu došao sa koledža Tenesi. Babić je igrao za Klivlend Kavalirse i Majami Hit.

Svoju najbolju poentersku partiju ovaj Kraljevčanin zabeležio je u porazu Majamija od Portlanda na strani 29. decembra 1991. godine kada je upisao 6 poena.

 

OGNJEN KUZMIĆ (6 POENA)

Jedan od tek nekolicine srpskih košarkaša koji su osvojili NBA prsten tokom svoje NBA karijere upisao je 40 nastupa za Golden Stejt Voriorse tokom dve sezone.

Kuzmić je osvojio u istoj sezoni 2014-15 i titulu razvojne lige sa Santa Kruz Voriorsima, kao i NBA šampionat sa Golden Stejtom, a svoj najbolji učinak od 6 poena na utakmici imao je u dva navrata. Prvi put je do te brojke došao 16. aprila 2014. u pobedi svog tima protiv Denvera na strani. Kuzmić je kasnije osvojio i titulu Evrolige sa Real Madridom, po čemu je jedinstven među srpskim košarkašima kao jedini NBA i evroligaški šampion.

 

ALEKSANDAR ĐORĐEVIĆ (8 POENA)

”Sale nacionale” je kao već dokazan igrač nakon Olimpijskih Igara 1996. u Atlanti odlučio da se oproba u NBA ligi, ali njegov boravak tamo je bio razočaravajuć budući da je odigrao samo osam utakmica i da je odlučio da se vrati u Evropu nezadovoljan minutažom.

Ipak, uspeo je da u dva navrata zabeleži po osam poena na utakmici, a prvi put je do tog učinka stigao 1. decembra 1996. u porazu Portlanda od Golden Stejta na strani.

 

IGOR RAKOČEVIĆ (9 POENA)

Slično kao i Sale Đorđević, i Igor Rakočević je nakon samo jedne sezone u NBA ligi odlučio da se vrati u Evropu nezadovoljan minutažom za jednog igrača takvog renomea ”sa ove strane bare”.

Rakočević je upisao 42 nastupa u dresu Minesota Timbervulvsa, a poenterski je bio najbolji na pravoslavni Božić, 7. januara 2003. godine u porazu od Hjustona kada je stigao do brojke od 9 poena.

 

ALEN SMAILAGIĆ (10 POENA)

Smailagić je imao nesvakidašnji razvojni put pošto je iz beogradskog Beka stigao u Golden Stejt Voriorse za koje je tokom dve sezone zabeležio 29 nastupa. On je dva puta dolazio do dvocifrenog učinka od 10 poena i to prvi put 8. januara 2020. godine u porazu od Milvokija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alen Smailagic (@smajli_9)

Za Smailagića je usledio povratak u Evropu, ali svakako da i dalje ima vremena da se ponovo oproba u najjačoj ligi na svetu.

 

DRAGAN TARLAĆ (10 POENA)

Tarlać je u Čikago Bulse stigao u nezgodnom periodu nakon završetka dominacije Majkla Džordana i bikova godinama unazad, iako se pričalo da je imao priliku i dosta ranije da pređe u tada šampionski tim NBA lige.

Tarlać je nastupio na 43 utakmice za Čikago od čega je 12 puta bio starter, a najbolji učinak imao je 5. decembra 2000. godine kada je dao 10 poena u porazu Bulsa od Minesote.

 

PREDRAG SAVOVIĆ (11 POENA)

Rođen u Puli, studirao na Havajima, Savović je preko Partizana, Beovuka i Zorke Šabac stigao do dresa Denver Nagetsa. Upisao je ukupno 27 utakmica za Nagetse, a najefikasniji nastup bio mu je 20. novembra 2002. godine kada je u porazu od Jute došao do 11 poena.

Nakon NBA igrao je za belgijski Šarlroa i španski Bilbao, a danas je uspešan biznismen.

 

RADISAV ĆURČIĆ (11 POENA)

Prvi Čačanin u NBA ligi, Radisav Ćurčić, šampion sveta sa Jugoslavijom 1990. u Argentini, tokom sezone 1992-93. odigrao je 20 utakmica u dresu Dalas Meveriksa.

Rekord karijere mu je 11 ubačenih poena protiv Čikago Bulsa u porazu 26. januara 1993. godine.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sportazzo (@sportazzo)

 

ŽARKO PASPALJ (13 POENA)

Žarko je u leto 1989. godine zajedno sa Divcem, Draženom Petrovićem, Marčiulionisom i Vokovim postao jedan od prvih Evropljana koji su otišli u NBA ligu, a da pre toga nisu prošli kroz američki koledž sistem. Paspalja je u San Antonio Sparse odveo slavni trener srpskih korena, Greg Popović, koji ga je primetio na reprezentativnom pripremnom turniru u Dortmundu.

Ipak, za Paspalja se priča u NBA nije razvijala kako je očekivao pošto je upisao minute tek na 28 utakmica regularne sezone od kojih mu je najefikasniji nastup bio 20. januara 1990. protiv Denver Nagetsa kada je dao 13 poena što mu je ujedno i jedini put da je imao dvocifren broj poena.

 

MIROSLAV RADULJICA (14 POENA)

Miroslav  Raduljica je u dva navrata odlazio u NBA ligu. Prvi put je u sezoni 2013-14. igrao za Milvoki Bakse, a zatim je nakon epizode u Kini zaigrao za Minesotu tokom 2015. godine.

Prvi boravak u NBA u dresu Baksa svakako je mnogo uspešniji za dugogodišnjeg centra srpske reprezentacije pošto je svih pet dvocifrenih poenterskih partija zabeležio u toj sezoni, a najefikasniji meč bio mu je protiv Filadelfije 21. decembra 2013. godine kada je u pobedi svoje ekipe postigao 14 poena.

 

MARKO GUDURIĆ (17 POENA)

NBA karijera u dresu Memfis Grizlija počela je sasvim dobro za Marka Gudurića, pa je tako i svoje dve najbolje poenterske partije pružio početkom sezone, tačnije u novembru. Najefikasniji meč za njega bila je pobeda protiv Hornetsa na gostovanju 13. novembra 2019. godine kada je zabeležio 17 poena.

Ipak, nakon 44 utakmice u prvoj sezoni, Memfis je odlučio da se rastane sa momkom iz Priboja što je za njega označilo i povratak u Evropu.

 

MILOŠ TEODOSIĆ (18 POENA)

Kao već dokazan košarkaš u međunarodnim okvirima, šampion Evrolige sa CSKA i u tom trenutku kapiten reprezentacije Srbije, Miloš Teodosić je konačno odlučio da se oproba i u najjačoj ligi na svetu. Prva sezona za Tea u Los Anđeles Klipersima bila je sasvim solidna pošto je na 45 utakmica regularne sezone imao prosek od 9.5 poena po utakmici. Povreda je uticala da brojka odigranih mečeva ne bude još veća, dok je na polovini druge sezone ekipa odlučila da mu se zahvali na saradnji.

Miloš je imao 23 utakmice sa dvocifrenim učinkom, a najviše poena dao je 26. januara 2018. u pobedi protiv Memfisa kada je stao na brojci od 18 pogodaka.

 

TRISTAN VUKČEVIĆ (19 POENA)

Vukčevića je na NBA draftu 2023. izabrao Vašington kao 42. pika i on je krajem sezone 2023-24. otišao iz Partizana u Vizardse. Iako je do kraja navedene sezone sakupio tek deset nastupa, stigao je da u pet navrata bude dvocifren poenterski i da 12. aprila 2024. u porazu od Čikago Bulsa postigne 19 poena što mu je trenutni rekord NBA karijere.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tristan Vukcevic (@vukcevic)

 

ŽELJKO REBRAČA (24 POENA)

Još jedan igrač koji je kao dokazani as u međunarodnoj košarci odlučio da se oproba u NBA ligi bio je Željko Rebrača. Tokom NBA karijere igrao je za Detroit Pistonse, Atlanta Hokse i Los Anđeles Kliperse.

Najbolja sezona za Rebraču u NBA ligi bila je prva sezona sa Pistonsima kada je izabran u drugi najbolji tim rukija u ligi, a najefikasnija partija bila je 10. aprila 2002. i porazu od Bulsa kada je dao 24 poena.

 

NIKOLA JOVIĆ (24 POENA)

Osvajač bronze na Olimpijskim Igrama u Parizu 2024. i srebra na Svetskom prvenstvu u Manili 2023. sa Srbijom tokom dosadašnje dve sezone igranja za Majami Hit imao je tri partije od preko 20 poena, a trenutni lični rekord su 24 poena koliko je dao 13. februara 2024. u pobedi svoje ekipe protiv Milvokija na gostovanju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Jovic (@nikolajovicc)

 

ALEKSANDAR PAVLOVIĆ (25 POENA)

Tokom desetogodišnje NBA karijere Saša Pavlović je igrao za Jutu Džez, Klivlend Kavalirse, Minesota Timbervulvse, Dalas Meverikse, Nju Orleans Hornetse, Boston Seltikse i Portland Trejlblejzerse pre nego što se vratio u evropsku košarku.

Nema sumnje da je Pavlović najveći trag ostavio u Klivlendu gde je u jednom trenutku postao praktično desna ruka neprikosnovenog LeBrona Džejmsa. Iz tog perioda datira i najbolja poenterska partija koju je ostvario 13. marta 2007. godine u pobedi nad Sakramento Kingsima kojima je ubacio 25 poena.

 

MARKO JARIĆ (25 POENA)

Marko Jarić je tokom NBA karijere igrao za tri ekipe: Los Anđeles Kliperse, Minesota Timbervulvse i Memfis Grizlije. Najbolje partije imao je početkom karijere igrajući za Kliperse za koje je u dva navrata ubacivao po 25 poena.

Prvi takav učinak nekadašnji svetski i evropski šampion imao je 1. decembra 2002. godine u porazu Klipersa od Indiana Pejsersa.

 

DARKO MILIČIĆ (25 POENA)

Dolazimo konačno i do čuvenog drugog pika sa NBA drafta 2003. godine koji mnogi smatraju i najboljim u istoriji. Iako je Darko Miličić među NBA fanovima i danas poznat kao jedan od najvećih draft promašaja svih vremena, nije da nije imao dobre periode tokom svoje devetogodišnje karijere u najjačoj ligi na svetu.

Najmlađi NBA šampion u istoriji osim za Detroit Pistonse koji su ga izabrali, igrao je i za Orlando Medžik, Memfis Grizlije, Njujork Nikse, Minesota Timbervulvse i Boston Seltikse. Igrajući za Orlando, Memfis i Minesotu uspevao je u deset navrata da prebaci granicu od 20 poena na utakmici, a najbolji učinak imao je u dresu ”vukova” iz Minesote 14. decembra 2010. godine kada je u porazu u gostima od Golden Stejta postigao 25 poena.

 

VASILIJE MICIĆ (25 POENA)

Baš poput nekolicine svojih sunarodnika i Vasilije Micić je, kao već dokazan igrač sa dve titule šampiona Evrolige, jednim priznanjem regularnog MVP sezone i dva priznanja MVP-a fajnal-fora Evrolige, odlučio da se otisne ”preko bare”. U Oklahomi se definitivno nije pronašao, ali je odlazak u Šarlot Hornetse za Vasu bio pun pogodak.

Za Šarlot je već četiri puta prebacivao granicu od 20 poena na meču, a najviše je dao 13. marta 2024. na gostovanju Memfisu kada je brojao do 25 poena.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sportazzo (@sportazzo)

 

NENAD KRSTIĆ (29 POENA)

Kapiten reprezentacije za vreme Dušana Ivkovića, mnogo pre toga predstavljao je zvezdu u usponu NBA lige u pravom smislu te reči. Igrajući za Nju Džerzi Netse pored Džejsona Kida i Ričarda Džefersona, Krstić je iz večeri u veče pružao sjajne partije širom NBA parketa. Dovoljno govori podatak da je za Netse upisao 31 meč sa 20 ili više poena, dok je u svom povratku u ligu imao još samo tri takve utakmice za Oklahomu i jednu za Boston Seltikse.

Najefikasniji Krstićev meč dogodio se 7. marta 2006. godine kada je na gostovanju Čikago Bulsima u porazu svoje ekipe postigao 29 poena.

 

ALEKSEJ POKUŠEVSKI (29 POENA)

Došao je u NBA ligu kao veliki talenat, mnogi su mu davali i epitet naslednika Kevina Durenta, posebno jer je igrao za Oklahomu, ali ipak u prvom navratu igrajući za Tander i kasnije Šarlot Hornetse nije uspeo da pronađe svoje mesto u ligi, pa je usledio povratak u Srbiju, tačnije u Partizan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pokusevski Aleksej (@17_poku)

I pored svega, Pokuševski je u svojoj prvoj sezoni u Oklahomi imao pet partija od preko 20 poena, a najbolja datira od 16. maja 2021. kada je Klipersima ubacio 29 poena.

 

PREDRAG DANILOVIĆ (30 POENA)

Sa epitetom jednog od najboljih evropskih igrača tog vremena, Saša Danilović je iz Virtus Bolonje otišao u Majami Hit i tamo uspeo da se izbori za svoje mesto u startnoj petorci. Igrajući za Majami i kasnije Dalas Maverikse upisao je osam utakmica sa 20 ili više poena, a jedini put je stigao do brojke od 30 poena 9. decembra 1995. godine u pobedi protiv Finiksa u gostima što je ostalo upisano i kao njegov lični rekord.

Danilović je prethodno već imao iskustvo igranja u SAD pošto je pohađao srednju školu u Kukvilu u državi Tenesi, a utisak je da mu je karijera u NBA mogla biti i bolja da nije imao probleme sa povredama.

 

VLADIMIR RADMANOVIĆ (30 POENA)

”Problematični dečko” srpske košarkaške reprezentacije, Vladimir Radmanović, tokom 12 godina duge NBA karijere stekao je veliki respekt u najboljoj ligi na svetu igrajući za Sijetl Supersonikse, oba tima iz Los Anđelesa, Šarlot Bobketse, Golden Stejt Voriorse, Atlanta Hokse i Čikago Bulse.

Svakako je najsvetliji period u karijeri imao igrajući za Sijetl gde je uz legendarnog Reja Alena i Rašara Luisa predstavljao udarni trio ekipe o čemu dovoljno govori i podatak da je 33 od svojih 39 utakmica od 20 i više poena zabeležio igrajući za Supersonikse. Jedini put je postigao 30 poena na gostovanju Njujork Niksima 8. januara 2006. godine.

 

BOBAN MARJANOVIĆ (31 POEN)

Div iz Boljevca, Boban Marjanović, definitivno je jedan od najprepoznatljivijih srpskih košarkaša koji su ikada kročili na NBA parkete zahvaljujući samoj svojoj pojavi i visini od 224cm, ali i mekanoj ruci nekarakterističnoj za tako visokog igrača. Bobi je tokom devet godina u ligi igrao za San Antonio Sparse, Detroit Pistonse, Los Anđeles Kliperse, Filadelfija 76erse, Dalas Maverikse i Hjuston Roketse.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Boban Marjanovic (@boban)

Četiri puta je prelazio brojku od 20 poena na utakmici, a najbolje izdanje imao je u dresu Dalasa 11. marta 2020. godina kada je Denveru ubacio 31 poen u pobedi svog tima.

 

NEMANJA BJELICA (34 POENA)

Jedan od petorice srpskih NBA šampiona, Nemanja Bjelica, u NBA ligi je nosio dres Minesota Timbervulvsa, Sakramento Kingsa, Majami Hita i Golden Stejt Voriorsa sa kojima je i došao do prstena.  U tri utakmice prebacivao je brojku od 30 poena i to jednom za Minesotu i dva puta za Sakramento.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nemanja Bjelica (@nemanjabjelica8)

Najefikasniji meč Bjelica je imao 13. januara 2020. u pobedi Kingsa nad Orlandom kada je dao 34 poena.

 

VLADE DIVAC (34 POENA)

Prva prava istinska srpska košarkaška zvezda na NBA parketima bez sumnje je bio Vlade Divac. Prvi tim u NBA bili su mu Los Anđeles Lejkersi koji su ga u zamenu za Kobija Brajanta poslali u Šarlot Hornetse, a kasnije je u Sakramento Kingsima u tandemu sa Peđom Stojakovićem držao budnim čitavu Srbiju koja ih je pratila u plej-of duelima upravo protiv Lejkersa sa Kobijem i Šekil O’Nilom. Karijeru je završio povratkom u Lejkerse.

Tokom 16 sezona u ligi, Divac je zabeležio i šest utakmica sa 30 ili više poena. Pet takvih mečeva imao je igrajući za Lejkerse, a jedini put kada je to uspeo igrajući za Kingse ispostaviće se kao i njegov najefikasniji meč – 2. januara 2001. godine u pobedi protiv Finiksa kod kuće nakon produžetka postigao je 34 poena.

 

BOGDAN BOGDANOVIĆ (40 POENA)

Lider i kapiten košarkaške reprezentacije Srbije, Bogdan Bogdanović, u NBA ligu se otisnuo kao aktuelni šampion Evrolige. Prva stanica bili su mu Sakramento Kingsi gde mu je saigrač bio Nemanja Bjelica, a podrška iz uprave kluba legendarni Vlade Divac i Predrag Stojaković. Bogdan je nakon tri sezone u Kingsima prešao u Atlanta Hokse gde su mu odlične partije donele i kandidaturu za najboljeg šestog igrača lige.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bogdan Bogdanovic (@bogdanbogdanovic)

Do sada je zabeležio devet partija od preko 30 poena, a do magične brojke 40 došao je 11. decembra 2023. godine u porazu svog tima od Denver Nagetsa.

 

 

PREDRAG STOJAKOVIĆ (42 POENA)

Iako ima Peđe Stojakovića uglavnom vezujemo za Sakramento Kingse, gde je bio lice franšize, kao i za Dalas Maverikse sa kojima je u poslednjoj godini svoje karijere došao do NBA prstena, svoju najefikasniju partiju pružio je igrajući za Nju Orleans Hornetse 14. novembra 2006. godine kada je Šarlot Bobketsima ”spakovao” 42 poena.

Neprikosnoveni lider košarkaške reprezentacije SR Jugoslavije s početka 21. veka i trostruki učesnik Ol-star utakmice, kao i dvostruki šampion u brzom šutiranju trojki igrao je tokom 13 sezona u NBA za Sakramento, Indijanu, Nju Orleans, Toronto i Dalas. Pored rekorda ostvarenog u dresu Nju Orleansa imao je još jednu 40+ partiju igrajući za Kingse i to 23. decembra 2003. godine kada je u pobedi protiv Memfisa dao 41 poen.

 

NIKOLA JOKIĆ (56 POENA)

Trostruki MVP, šampion i MVP finala, šestostruki Ol-star igrač, osvajač srebra i bronze na Olimpijskim Igrama sa Srbijom – sve to i još mnogo više postigao je, za sada, Nikola Jokić, jedan od najboljih košarkaša svh vremena. Čak 25 puta je postizao 40 ili više poena, a tri puta je probijao granicu od 50 poena na meču.

Najbolji košarkaš u istoriji Denver Nagetsa prvi put je 50 poena dao Sakramento Kingsima 6. februara 2021. godine, a svoj lični rekord je popravio 7. maja 2023. godine kada je Finiks Sansima dao 53 poena i to u plej-ofu.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели NBA (@nba)

Potom je još jednom prebacio magičnu brojku od pedeset poena 8. decembra 2024. godine kada je Vašington Vizardsima ubacio 56 poena što ujedno predstavlja i njegov trenutni rekord karijere. Zanimljivo je da su sve tri utakmice završene za njegov tim porazom. Jokićevih 56 poena predstavljaju i rekord među srpskim košarkašima koji su nastupali u NBA ligi.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sportazzo (@sportazzo)

 

Pročitajte još i ovaj tekst:

Srbi koji su osvojili NBA titulu

Leave a Reply