Olimpijske Igre predstavljaju kulminaciju i kraj četvorogodišnjeg olimpijskog ciklusa i većina sportista tempira formu upravo za Igre kako bi na njima zablistali. Mnogi od njih odluče da svoje bogate karijere okončaju upravo nastupom na Igrama i u Parizu 2024. godine imali smo priliku da vidimo ”poslednji ples” mnogih velikana svetskog i domaćeg sporta.
U narednim redovima podsetićemo se upravo sportista koji su rekli zbogom reprezentativnom dresu upravo u Parizu. Neki od njih su i definitivno okončali karijeru, a neke ćemo gledati od sada samo u klupskim dresovima.
1. ENDI MAREJ (TENIS)
Slavni Škot je upisao svoje ime kao najbolji britanski teniser svih vremena. Jedini je uspeo da odbrani olimpijsko zlato u singlu (London 2012. i Rio 2016.). Uz to je dodao i srebro u miks dublu u Londonu 2012.
View this post on Instagram
Endi je imao tu nesreću da igra u vremenu najboljih tenisera u istoriji, Novaka Đokovića, Rafaela Nadala i Rodžera Federera, kojima je tokom nekoliko sezona i te kako uspevao da parira, pa je tako stigao da dođe i do tri Grand Slam titule (2 puta na Vimbldonu i 1 US Open), kao i do prvog mesta na ATP listi, koje je držao 41 nedelju.
U Parizu je odustao od nastupa na singlu kako bi se fokusirao na nastup u dublu sa Danijelom Evansom. Britanski par bio je blizu borbe za neku od medalja, ali su ih u četvrtfinalu zaustavili Tejlor Fric i Tomi Pol iz SAD, što je ujedno bio i poslednji meč Endija Mareja u bogatoj karijeri.
View this post on Instagram
2. ANĐELIK KERBER (TENIS)
Još jedan bivši svetski broj 1 koji je završio karijeru u Parizu je nemačka teniserka Anđelik Kerber. Nemica je držala prvu poziciju WTA liste ukupno 34 nedelje, a tokom karijere je osvojila srebro 2016. u Rio de Žaneiru.
View this post on Instagram
Kerber je uspela, baš poput Endija, da osvoji tri Grand Slam titule. Po jednu na Australian Openu, Vimbldonu i US Openu. Poslednji meč je odigrala u četvrtfinalu singla gde je poražena od buduće olimpijske šampionke Ćinven Dženg nakon tri seta i tesnog taj-brejka u finišu.
3. NIKOLA KARABATIĆ (RUKOMET)
Ako je ikada postojao GOAT u rukometu, onda je to sigurno Nikola Karabatić. Slavni francuski reprezentativac, koji je po ocu mogao da nastupa za Hrvatsku, a po majci i po mestu rođenja (Niš) za Srbiju, u karijeri je osvojio sve što se moglo osvojiti.
View this post on Instagram
Tri olimpijska zlata, uz jedno srebro, četiri svetska zlata uz srebro i dve bronze, kao i četiri svetska zlata uz dve bronze dovoljno govore o kakvoj se sportskoj veličini radi. Uz to, Karabatić je na klupskom planu osvojio 22 titule prvaka države u Francuskoj, Španiji i Nemačkoj za klubove za koje je nastupao i to u ukupno 23 sezone. Pravi sakupljač trofeja.
Ipak, onakav kraj u četvrtfinalu protiv Nemačke sigurno nije ostavio ni Karabatića ni ljubitelje rukometa ravnodušnim. Nemci su uspeli da nadoknade dva gola zaostatka na 13 sekundi do kraja, ali su uspeli na neverovatan način da izjednače i da potom dođu do pobede posle produžetaka, čime je i karijera velikog Nikole Karabatića okončana.
4. MIKEL HANSEN (RUKOMET)
Još jedan rukometni velikan karijeru je završio u Parizu, ali na mnogo lepši način nego Karabatić. Hansen je zlatu iz Rija i srebru iz Tokija dodao još jedno najsjajnije odličje.
Jedan od najatraktivnijih rukometaša 21. veka vlasnik je i tri svetska zlata uz dva srebra, kao i jednog evropskog zlata uz dva srebra i bronzu.
5. NANDO DE KOLO (KOŠARKA)
De Kolo još uvek nije završio igračku karijeru, ali su mu Igre u Parizu bile poslednje takmičenje u dresu francuskog nacionalnog tima.
View this post on Instagram
Sjajni bek, koji je sa Teodosićem u ekipi CSKA iz Moskve činio ubitačan tandem, na Olimpijskim Igrama u Parizu ”odbranio” je sa Francuskom srebro osvojeno u Tokiju 2021. godine. Najveći uspeh sa reprezentacijom mu je zlato na EuroBasketu 2013. godine, a pored toga ima i po srebro i bronzu na Evropskom prvenstvu uz bronzu na Svetskom prvenstvu.
6. NIKOLA BATUM (KOŠARKA)
Nerazdvojni reprezentativni saigrač Nanda De Koloa, dugogodišnji NBA as, Nikola Batum, takođe se u Parizu oprostio od dresa nacionalnog tima.
View this post on Instagram
Batum ima jednu medalju više od De Koloa za reprezentaciju. U pitanju je bronza na Svetskom prvenstvu 2014. godine kada je igrao košarku života i kada je skoro sam za malo stigao veliko vođstvo reprezentacije Srbije u polufinalu. Ipak, na kraju je morao da se zadovolji bronzom na tom MundoBasketu.
7. MARSELINJO UERTAS (KOŠARKA)
Još jedna istinska legenda reprezentativne košarke, brazlski plej i kralj asistencija, Marselinjo Uertas, oprostio se od reprezentativnog dresa. Iako nije okončao i definitivno karijeru, svakako je velika vest odlazak iz reprezentacije igrača po kome je brazilski nacionalni tim bio prepoznatljiv u svetu košarke.
View this post on Instagram
Brazilska reprezentacija nije često igrala u završnicama velikih takmičenja, pa su stoga najveći uspesi Marselinja sa Brazilom dva zlata na kontinentalnom američkom šampionatu uz dva srebra. Utakmica četvrtfinala protiv selekcije SAD bila je ujedno i poslednja za Uertasa u dresu Brazila.
8. MAJA OGNJENOVIĆ (ODBOJKA)
Živa legenda srpske odbojke, Maja Ognjenović, odigrala je u četvrtfinalu protiv Italije poslednji meč u reprezentativnom dresu.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Odbojkašica koja je bila tu od početka renesanse srpskog nacionalnog tima i čuvene bronze 2006. godine na Svetskom prvenstvu u Japanu zajedno sa igračicama poput Ivane Đerisilo, Anje Spasojević, Vesne Čitaković, Jovane Brakočević, Brižitke Molnar, Nataše Krsmanović, Suzane Ćebić i ostalih predvođenim selektorom Zoranom Terzićem, bila je lider i nekim novim igračicama na čelu sa Tijanom Bošković.
Maja je sa Srbijom osvojila gotovo sve što se može osvojiti. Srebro i bronza na Olimpijskim Igrama, zlato i bronza na Svetskom prvenstvu, dva evropska zlata uz tri srebra i bronzu, srebro na Svetskom kupu, tri Evropske lige i dve bronze u Grand Pri takmičenju. Izostalo je jedino to olimpijsko zlato, iako je od Pekinga 2008. do Pariza 2024. učestvovala na čak pet Igara.
9. MARKO PODRAŠČANIN (ODBOJKA)
Odbojkaši Srbije su uspeli da se kvalifikuju za Olimpijske Igre po prvi put nakon Londona 2012. godine i takmičenje su završili već u grupnoj fazi uz jednu pobedu i dva poraza. Pobeda protiv Kanade ujedno je označila i kraj reprezentativne karijere za legendarnog blokera Marka Podraščanina.
View this post on Instagram
Marko je sa Srbijom osvojio dva evropska zlata uz tri bronze, zatim jednu bronzu na Svetskom prvenstvu, kao i dugu čekano zlato u Svetskoj ligi 2016. godine. U Svetskoj ligi ima tri srebra i jednu bronzu. Bio je učesnik tri olimpijska turnira (Peking 2008, London 2012. i Pariz 2024).
View this post on Instagram
10. ALEKSANDAR ATANASIJEVIĆ (ODBOJKA)
Iako četiri godine mlađi od Podraščanina, i Aleksandar Atanasijević je odlučio da mu olimpijski turnir u Parizu bude poslednji u reprezentativnoj karijeri.
View this post on Instagram
Popularni ”Bata” je sa reprezentacijom osvojio dva evropska zlata i dva srebra, kao i jedno srebro u Svetskoj ligi. Igre u Parizu bile su mu druge u karijeri nakon Londona 2012. godine.
11. MARTA (FUDBAL)
Jedna od najboljih fudbalerki sveta svih vremena nije uspela u Parizu da dođe do toliko željenog zlata, ali ni treće srebro nije ni malo loš rezultat, posebno kada se uzme u obzir da joj je to prva olimpijska medalja nakon Atine 2004. i Pekinga 2008. godine.
View this post on Instagram
Najbolji je strelac reprezentacije Brazila sa 119 golova na 204 odigrane utakmice.