Real Madrid je sa 15 titula prvaka najuspešniji tim u istoriji Lige šampiona i svakako jedan od najvećih klubova na svetu. U 122 godine dugoj istoriji ”Kraljevskog kluba” tek pet srpskih fudbalera uz trojicu trenera predstavljalo je srpski fudbal u slavnom španskom klubu. Nažalost, većina od njih imali su tek epizodne uloge, iako su dvojica došli i do trofeja Lige šampiona.
MILAN JANKOVIĆ
Iako su pre dolaska Milana Jankovića u Real Madrid na klupi ”kraljevskog kluba” već svoj mandat započeli i završili slavni treneri Miljan Miljanić i Vujadin Boškov, zapravo je tek 1987. godine prelazak iskusnog veziste iz Crvene Zvezde u Real Madrid označio ujedno i dolazak prvog srpskog fudbalera u ovaj tim. Janković je, paradoksalno, verovatno i Srbin sa najboljom karijerom u Realu budući da je tokom sezone 1987-88 na većini utakmica bio starter u pohodu ka tituli prvaka Primere. Njegovu generaciju u kojoj je igrao sa Martinom Vaskezom, Gordiljom, Mičelom, Butragenjom, Ugom Dančezom i ostalim vedetama, nazvali su ”Los Merengues”, po jednom latino plesu.
Pažnju Real Madrida na sebe Janković je skrenuo u dvomeču koji je u Kupu šampiona 1987. godine Real igrao protiv Crvene Zvezde kada je u trijumfu crveno-belih od 4-2 na ”Marakani” bio i strelac jako efektnog gola sa bele tačke. Kako je imao 27 godina, dobio je dozvolu da ode u inostranstvo i time je postao prvi Srbin u Real Madridu.
Janković je sa Realom osvojio dve titule u sezonama 1986-87 i 1987-88, a ukupno je upisao 45 nastupa uz 5 golova.
PREDRAG SPASIĆ
Igrač koga neizostavno možete pronaći na listama najvećih promašaja u istoriji Real Madrida je svakako Kragujevčanin Predrag Spasić. Upisao je 25 nastupa za Real bez postignutog gola, uz šest žutih kartona i jedan autogol i to u najgorem mogućem trenutku, protiv Barselone u ”El Klasiku”. Autogol koji Španci i dan danas stavljaju u vrh svih lista najkomičnijih autogolova svih vremena i koji je definitivno Spasiću zapečatio karijeru u slavnom klubu.
Iako je imao osličnu karijeru u Partizanu i bio redovan reprezentativac Jugoslavije kod selektora Ivice Osima i nezamenjivi deo nacionalnog tima na Svetskom prvenstvu u Italiji 1990. godine kada su ”plavi” igrali četvrtfinale, utisak je da su neslavne partije u dresu madridskog Reala obeležile karijeru Predraga Spasića i da nakon te epizode u Madridu nikada nije uspeo da se vrati na pređašnji nivo. Nakon Reala igrao je još za Osasunu, Marbelju i Radnički iz Beograda u kom je i završio karijeru u 31. godini.
View this post on Instagram
DEJAN PETKOVIĆ
Odlične partije u dresu Crvene Zvezde preporučile su Dejana ”Ramba” Petkovića čelnicima Real Madrida koji su ga u decembru 1995. godine kao 23-godišnjaka doveli u svoje redove. Petković je u Real stigao u jako teško vreme za klub koji je prolazio kroz krizu, budući da su u Primeri bili tek na sredini tabele, a Evropu nisu ni igrali.
Petković je u periodu od 1995. do 1997. godine, u kom je bio član Real Madrida, odigrao tek 5 utakmica za ”kraljevski klub”, bez datog gola, a zapravo je veći deo ugovora proveo na pozajmicama u Sevilji (1996, 8 utakmica, 1 gol) i Rasingu iz Santandera (1997, 8 utakmica, 1 gol). Nakon povratka sa pozajmice iz Rasinga odigrao je još nekoliko prijateljskih utakmica za B tim Reala, od kojih je jedna bila protiv brazilske Vitorije koja ga ubrzo dovodi u svoje redove. Ostalo je istorija…
View this post on Instagram
PERICA OGNJENOVIĆ
Još jedan igrač koji je direktno iz Crvene Zvezde prešao u redove ”kraljevskog kluba” bio je Perica Ognjenović koji je u januaru 1999. godine za 1.200.000 nemačkih maraka po sezoni pojačao Madriđane.
Perica Ognjenović.#RealMadrid pic.twitter.com/1q1UrIchJI
— Olympia (@olympia_vintage) November 27, 2020
Koliko se na Ognjenovića ozbiljno računalo u Madridu dovoljno govori i podatak da je jedan Samuel Eto, istina tada 17-godišnjak, poslat na pozajmicu kako bi se Perici oslobodio prostor u timu. Ipak, Ognjenović baš poput Petkovića nikada nije dobio pravu šansu u Realu, uglavnom je ulazio sa klupe, pa je tako od zime 1999. do leta 2001. godine upisao tek 22 nastupa, uz 1 dat gol i to protiv Saragose u Kupu Kralja. Nakon perioda u Realu, Ognjenović je prvo bio šest meseci bez kluba, da bi potom Kajzerslautern organizovao probu nakon koje su ga potpisali, a u nastavku karijere postao je pravi svetski putnik, igrajući u Kini, Ukrajini, Francuskoj, Maleziji, Grčkoj i naposletku u Jagodini gde je ponovo pokazao deo svog raskošnog talenta i u kojoj je 2011. godine završio karijeru.
LUKA JOVIĆ
Srbija je nakon Perice Ognjenovića čekala punih 18 godina na novog igrača u dresu Real Madrida. Dolazak Luke Jovića u najtrofejniji evropski klub probudio je velika očekivanja u srpskoj, ali i španskoj javnosti od 22-godišnjeg Jovića, koji je ostvario transfer vredan 63 miliona evra, čime je postao i najplaćeniji srpski fudbaler svih vremena.
View this post on Instagram
Jovića su Realu preporučile sjajne partije u Ajntrahtu iz Frankfurta za koji je na 54 utakmice dao 25 golova, uključujući i pet golova na jednom meču (protiv Fortune). Ipak, poput svojih sunarodnika, ni Luka Jović se nije snašao u Real Madridu i njegove partije bile su daleko ispod očekivanih. U periodu od 2019. do 2022. godine sakupio je tek 36 utakmica uz 3 postignuta gola, uz to da je tokom 2021. godine bio i na pozajmici u Ajntrahtu koji mu je očigledno više prijao nego Madrid, pošto je za 18 mečeva na toj pozajmici dao 4 gola, jedan više nego tokom celog perioda u Realu.
Jović može da se pohvali osvojenom Ligom šampiona u sezoni 2021-22, ali to ipak ne umanjuje utisak da je mogao i morao da ostavi veći trag u ”kraljevskom klubu” u kom mu se mnoge stvari, poput sjajne forme Karima Benzeme, nisu poklopile, ali je istini na volju i njegovo zalaganje u tom periodu bilo upitno. Za Jovića je usledio odlazak u Italiju, prvo u Fiorentinu, a onda u slavni Milan.
TRENERI
Za razliku od srpskih fudbalera koji nisu imali baš puno sreće u Real Madridu, tri srpska trenera ipak su ostavila nešto dublji trag u slavnom klubu.
Legendarni Miljan Miljanić vodio je Madriđane u periodu od 1974. do 1977. godine i osvojio dve titule uz jedan Kup Kralja. Ubrzo nakon njega, na klupu Reala došao je Vujadin Boškov koji je vodio klub od 1979. do 1982. i daleko najuspešnija mu je bila prva sezona u kojoj je osvojio duplu krunu. Naredne sezone je došao do finala Kupa šampiona.
Treći srpski stručnjak koji je bio trener Reala bio je Radomir Antić u sezoni 1991-92. Jedan od najuspešnijih srpskih selektora u 21. veku smenjen je sa klupe Reala u trenutku kada je držao prvo mesto na tabeli sa sedam bodova više od drugoplasirane ekipe i sa obezbeđenim četvrtfinalom Kupa UEFA. Ipak, čelnici Madriđana smatrali su da Antićeva ekipa igra ružan i neatraktivan fudbal, pa je došlo do smene, a njegov naslednik, Holanđanin Leo Benhaker uspeo je da prokocka prednost u Ligi, gde je titulu osvojila Barselona, kao i da ispadne u polufinalu Kupa UEFA od Torina.
Bonus: Predrag Mijatović
Jedan igrač koji se gotovo uvek pominje kada je reč o srpskim fudbalerima koji su igrali za Real iz Madrida je svakako i Predrag ”Peđa” Mijatović. Iako ga mnoge stvari, kako na profesionalnom, tako i na ličnom planu vežu za Srbiju, Mijatović se kao rođeni Podgoričanin, koji je na reprezentativnom nivou predstavljao Jugoslaviju i kasnije Srbiju i Crnu Goru, u sportskim knjigama i enciklopedijama gotovo uvek navodi kao crnogorski fudbaler.
Predrag Mijatović, Real Madrid #RMFC #RealMadrid pic.twitter.com/VWiPmhASSH
— Football Memories (@footballmemorys) March 7, 2019
Mijatović je nesumnjivo ostavio veliki trag u Realu, za koji je odigrao 90 utakmica i postigao 29 golova, od kojih je onaj najvredniji bio 20. maja 1998. godine u finalu Lige šampiona protiv Juventusa kojim je doneo titulu prvaka Evrope Madriđanima nakon 32 godine čekanja.
Este 19 de enero cumple 52 años Predrag Mijatović, futbolista del Real Madrid entre las temporadas 1996-97 y 1998-99. 118 partidos oficiales, 36 goles, Ámsterdam, La Séptima… Felicidades a nuestro ex jugador.
🎥 Vídeo de la UEFA Champions League.pic.twitter.com/77nA8MhmAK— Rancoma (@Rancoma_) January 19, 2021
Bonus video: Srbi u Real Madridu i Barseloni
View this post on Instagram