Srbi koji su osvojili Ligu šampiona

Predstavljamo Vam srpske fudbalere koji su do današnjeg dana osvajali trofej UEFA Lige šampiona.

 

Počećemo od osvajača ovog takmičenja pod njegovim pređašnjim nazivom, Kup Evropskih šampiona, a onda ćemo videti koji Srbi su osvajali ovo takmičenje u novom formatu.

 

KUP EVROPSKIH ŠAMPIONA (1955-1992)

Velibor Vasović (Ajaks, 1971)

Prvi Srbin koji je osvojio Kup evropskih šampiona bio je Velibor Vasović, i to kao kapiten holandskog Ajaksa 1971. godine.

Vasović je prethodno 1966. godine predvodio Partizan u finalu protiv Real Madrida u kom je bio i jedini strelac za beogradski tim. Ono što nije uspeo da uradi sa crno-belima, postigao je pet godina kasnije sa slavnim holandskim klubom.

 

Boriša Đorđević (SV Hamburger, 1983)

Naredni osvajač je došao tek 12 godina kasnije. Boriša Đorđević je sa nemačkim SV Hamburgerom u sezoni 1982-83 došao do trofeja.

 

CRVENA ZVEZDA (1991)

Na red dolazi i čuvena ekipa Crvene Zvezde koja se 1991. godine u Bariju popela na krov Evrope, a od srpskih igrača u timu su bili: Stevan Dika Stojanović, Željko Kaluđerović, Siniša Mihajlović, Vladimir Jugović, Vlada Stošić, Slobodan Marović, Ivica Momčilović, Rade Tošić, Goran Vasilijević i Dragiša Binić.

 

 

UEFA LIGA ŠAMPIONA

Od sezone 1992-93 uvodi se grupna faza i samo takmičenje menja naziv u UEFA liga šampiona. Od tada pa do danas trofej je osvojilo šest srpskih igrača:

 

Vladimir Jugović (Juventus, 1996)

Vladimir Jugović je osvajanjem titule prvaka Evrope sa Juventusom 1996. godine postao prvi srpski fudbaler koji je dva puta osvajao titulu u elitnom takmičenju.

U finalu protiv Ajaksa u Rimu, Jugović je ušao sa klupe u 44. minutu i postigao je odlučujući gol u penal seriji koji je ”Staroj dami” doneo drugu titulu u ovom takmičenju.

Sigurno je da će popularni ”Juga” ostati jedini srpski fudbaler koji je osvajao titulu i dok se takmičenje zvalo Kup Evropskih šampiona i kasnije kada je promenilo ime u UEFA Liga šampiona.

 

Perica Ognjenović (Real Madrid, 2000)

Boravak Perice Ognjenovića u Real Madridu nije bio onakav kakvom se srpska fudbalska javnost nadala kada je odlazio iz Crvene Zvezde. Odigrao je samo 16 utakmica za tri godine u Madridu i postigao jedan gol.

Ipak, Ognjenović može da se pohvali osvajanjem Lige šampiona u sezoni 1999-2000 sa ”Kraljevskim klubom”, iako u samom finalu nije bio ni na klupi. Real Madrid je tada u ”španskom finalu” u Sen Deniju savladao Valensiju sa 3-0 i time sprečio Miroslava Đukića da se upiše na listu osvajača.

 

Nemanja Vidić (Mančester Junajted, 2008)

Nemanja Vidić je bio jedan od ključnih igrača u pohodu Mančester Junajteda do titule prvaka Evrope u sezoni 2007-08. Vidić je uz Ria Ferdinanda činio nepremostivi odbrambeni bedem koji je vodi Junajted do velikog finala na stadionu Lužnjiki u Moskvi.

Rival u ”engleskom finalu” bio je Čelzi, a upravo je Nemanja Vidić bio jedan od ključnih aktera finala, budući da je zadobio udarac od Didijea Drogbe koji je napadaču iz Obale Slonovače doneo crveni karton.

 

Dejan Stanković (Inter, 2010)

Dolazak slavnog Žozea Murinja na klupu Intera iz Milana značio je i najveće ambicije za italijanski klub i upravo pod vođstvom Portugalca, Inter je u sezoni 2009-10 došao do svoje treće titule prvaka Evrope u finalu protiv Bajerna iz Minhena u Madridu golovima Dijega Milita.

Jedan od bitnih šrafova te sezone za Inter bio je i tadašnji kapiten fudbalske reprezentacije Srbije, Dejan Stanković, koji je u finalu u 68. minutu zamenio rumunskog fudbalera Kristijana Kivua. Samo dva minuta kasnije Milito je postigao drugi gol za Inter i ubrzo je moglo da počne slavlje Dekija i saigrača.

 

Branislav Ivanović (Čelsi, 2012)

Dolaskom Romana Abramoviča na čelo Čelsija, londonski klub je istakao najviše ambicije među kojima je osvajanje Lige šampiona postalo ultimativni cilj. Ipak, realizacija nije bila ni malo laka i posle dugo čekanja, u prilično čudnoj sezoni, Čelsi je došao do prve titule pobedom u Minhenu protiv Bajerna.

Upravo golom Ivanovića u osmini finala u 105. minutu Čelsi je eliminisao Napoli i otišao na četvrtfinalni megdan Benfici.

Iako je bio jedan od nezamenjivih igrača u pohodu do finala, Branislav Ivanović je morao da propusti finalni susret zbog parnih kartona. Ipak, saigrači su se pobrinuli da pobede Bajern nakon penala, čime je Branislav Ivanović došao do trofeja UEFA Lige šampiona!

Luka Jović (Real Madrid, 2022)

Poput svog prethodnika u dresu Real Madrida, Perice Ognjenovića, ni Luka Jović nije uspeo da se izbori za status u najtrofejnijem evropskom klubu. Na 36 utakmica upisao je tri gola, ali je i postao osvajač Lige šampiona, što mu je sigurno jedna od najdražih uspomena iz perioda boravka u Madridu.

Real Madrid je u finalu u Parizu savladao Liverpul i time došao do 14. titule prvaka Evrope. U samom finalu, Luka Jović nije bio u protokolu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Luka Jovic (@lukajovic)

 

Bonus video: Srpski fudbaleri koji su osvojili Ligu šampiona

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sportazzo (@sportazzo)

Leave a Reply